Warto przeczytać !

W cyklu „Warto przeczytać” polecam wszystkim zainteresowanym tematyką spektrum autyzmu książkę Jennifer Cook O’Toole pt. „Sekretna księga asperdzieciaka. Poradnik dla dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera”.  Autorka tej pozycji jest matką trójki dzieci z zespołem Aspergera, której mąż i ona sama również są nieneurotypowi.

Książka napisana jest w formie niejako poradnika, księgi umiejętności społecznych, która w przystępny sposób opisuje społeczne sytuację, ułatwiając rozumienie dzieciom           z ASD jak mają się zachować, jak rozumieć niepisane konwenanse. Książka ma mnóstwo ilustracji, schematów, wizualizacji, graficznych wyjaśnień, co tym bardziej potwierdza fakt, iż jest pisana przez osobę „myślącą obrazami” mającą potrzebę osadzania informacji   w konkretnej szufladzie zatytułowanej „reguły społeczne”. Autorka wyjaśnia takie zachowania prospołeczne oraz trudności interakcji komunikacyjne jak:

Z moimi starszymi uczniami z ASD systematycznie analizujemy i rozkładamy na czynniki pierwsze przytaczane w książce „Niewypowiedziane zasady” np.

„Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe…”

„Porażki bolą, ale są najlepszą metodą nauki”

„Sukces mierzy się tym, co człowiek robi, kiedy – nie jeśli – poniesie porażkę”

Szczerze polecam tę pozycję, szczególnie Rodzicom dzieci z ASD oraz trenerom umiejętności społecznych i komunikacyjnych, którzy jeszcze bardziej chcą zrozumieć świat „asperdzieciaka”

Pozdrawiam.


zobacz wszystkie artykuły